HTPC home made

Intotdeauna mi-am dorit un HTPC (Home Theater PC). Cred ca si unii dintre voi v-ati cam saturat sa aveti pc-ul cel mare si “urat” in sufragerie. Este inestetic. Tin minte ca, pe vremuri, cand redam si eu de pe PC pe televizor diverse fisiere multimedia, am preferat sa las computerul in dormitor si sa da o gaura in peretele gros din beton pentru a trage conectica necesara pana la TV. Dar, daca vroiam sa pun pauza unui fisier video, trebuia mai intai sa dau o fuga pana acolo. Deci, incomod. Anii au trecut, am imbatranit, asa ca acum caut solutii cat mai comode si confortabile.

Ati putea spune:  De ce neaparat HTPC? De ce nu un mediaplayer mai mic. Raspunsul meu: pentru ca as vrea sa am un computer complet functional. Nu am nevoie doar sa ma uit la filme sau sa ascult muzica, ci si sa accesez internetul sau alte tipuri de documente, sau sa pot instala mici jocuri.

Ce mi-as dori de la un HTPC?
1. Sa aiba o carcasa “frumoasa”, solida si cat mai mica posibil;
2. Sa fie silentios; pe cat se poate pentru ca un ventilator ramane un ventilator, tot va mai scoate un mic zgomot de fond;
3. Sa pot rula de pe el fisierele video full HD filmate cu camerele video AVCHD pe care le mai testez din cand in cand (pentru ca momentan nu imi permit una a mea, personala, desi imi doresc foarte tare; deh..criza bat-o vina 😀 );
4. Sa fie cat de cat ieftin.

Asa ca, mi-am propus sa imi confectionez unul si am inceput cautarea de componente in magazinele online ale firmelor noastre.

Cu placa de baza nu prea am stat pe ganduri foarte mult. Stiam deja ce vreau. O placa de baza in format mini ITX cu nVidia ION. De ce nVidia ION? Pentru ca, dupa cum poate stiti deja, mi-au incaput pe mana diverse “scule” (adica un Acer Revo si un Asus 1201N) care se descurcau extrem de bine cu fisierele video full HD. Pesemne ca Acer-ul Revo sau un EEEBOX de la Asus ar fi solutiile ideale dar pot fi un pic mai scumpe si nu atat de versatile ca unul home made. Adica, daca apare o placa de baza noua o pot schimba pur si simplu doar pe ea, nu tot computerul.

Asa ca, mi-am ales placa de baza ASUS AT3N7-I care are urmatoarele caracteristici principale:

– procesor Intel ATOM n330

– 3 interfete SATA

– 4096 MB Memorie RAM maxima pe FSB  la 800/667 Mhz

– video integrat: Nvidia GeForce 9300

– audio integrat: VIA VT 1708s 8 canale,2 x S/PDIF Out (optic,coaxial)

– are Bluetooth.

A costat 510 Lei. Deloc ieftina dar am scapat de achizitionarea procesorului si a unei placi video dedicate.

Partea mai chinuitoare de-abia acum vine. Carcasa. Am cautat in draci pe net dar nu am gasit ceva sa ma satisfaca 100%. Adica nu am gasit una destul de mica, de ieftina si care sa arate ok.

M-am multumit cu un ANTEC ISK310-150, cu un design cat de cat ok dar nu atat de mica pe cat o doream eu. A avut raportul calitate pret cel mai optim dintre toate cele pe care le-am vazut.

In schimb am posibilitatea incorporarii unei unitati optice slim si a doua HDD-uri SATA de 2.5 inchi. Are o sursa de 150W, dimensiuni de 96mm x 222mm x 328mm si o greutate de 2.5kg.

Am cheltuit pe ea 336 Lei.

In continuare caut alta carcasa. Daca aveti cumva idee pe unde as putea gasi una mai mica, v-ar fi recunoscator daca mi-ati spune si mie. Multumesc.

Memorie am gasit niste KingMax-uri super ieftine la 1 GB iar pentru boot-are am un SSD de 128 GB cu care ma joc momentan.  Nu l-am pus definitiv, pentru ca nu l-as folosi pentru un mediacenter. Vroiam sa vad cam cum se misca cu o astfel de unitate de stocare. Mai strang banuti si o sa-mi cumpar un HDD de 2.5 inchi de 320 GB.

Deci, dupa ce am avut componentele, m-am apucat de crosetat si confectionat si a iesit ce puteti vedea mai jos:

Dupa ce am montat toate cele, am instalat de pe o unitate optica externa Windows-ul 7 beta. Nu am intampinat nici cea mai mica problema. An continuat cu driverele. Update-urile…

Nota pe care o da Windows-ul 7 este: 3.3

Nota mica este din cauza procesorului ATOM. Din fericire nu avem nevoie de el pentru rularea fisierelor HD pentru ca in acele momente, nVidia ION-ul preia controlul.

Pana acum, micutul se comporta excelent atat cu fisierele Office, internetul dar si cu Video-ul HD in 1080p. E belea!

Poate fi o solutie si pentru camerele copiilor pentru ca un astfel de echipament nu ocupa un spatiu important. Bineinteles ca se preteaza foarte bine si firmelor pentru ca poate aduce  beneficii importante atat pe partea de spatiu util ocupat cat si la consumul de energie electrica.

Voi continua cat de curand cu un filmulet….

40 thoughts on “HTPC home made

  • February 4, 2010 at 1:20 pm
    Permalink

    BRAVO! Super sistem, m-ai facut invidios 🙂

    Reply
  • February 4, 2010 at 2:00 pm
    Permalink

    Si cat a fost the grand total? 😀

    Reply
    • February 4, 2010 at 2:12 pm
      Permalink

      Pana acum, pentru ca am avut memoria si hdd-ul..doar 850 Lei. fara discount-uri ca nu am avut de unde..
      Costa cam 1300 Lei si cu unitate optica incorporata…

      Reply
  • February 4, 2010 at 10:09 pm
    Permalink

    Just wanted to let you know that it’s not showing up properly on the BlackBerry Browser. Anyway, I’m now on the RSS feed on my laptop, so thanks!

    Reply
  • February 4, 2010 at 11:03 pm
    Permalink

    HDD? care hdd? eu vad acolo un Kingston :P. Ala e SSD 🙂

    Reply
  • February 4, 2010 at 11:08 pm
    Permalink

    Buna ideea ta, poate pui si video-ul cat mai curand posibil! Sunt foarte curios sa-l vad la treaba 🙂

    Reply
  • February 5, 2010 at 2:25 pm
    Permalink

    Foarte tare!
    Sa-l stapanesti sanatos 🙂

    Reply
    • February 6, 2010 at 12:42 pm
      Permalink

      toti producatorii au luat-o in serios.. o sa aveti chiar surprize… 😀

      Reply
  • February 8, 2010 at 1:06 pm
    Permalink

    Felicitari! Suna bestial sistemul!

    din pacate am si eu dileme mari vizavi de carcasa. nimic nu ma incanta 🙂

    rugaminte de sfat:
    ma gandeam pt mine la un CFI A8989TG (sursa inclusa 150W, dimensiuni rezon – chiar daca mai mari decat la tine, dar cu posibilitatea de 1 bay hdd 3.5″ si 1 odd 5.25″). plus, pret la jumate :). am vazut insa exprimate unele temeri ca nu ar face fata sursa la hdd+odd. As scuti insa bani de la carcasa (150 ron in loc de 300+ ron) si diferenta dintre slim si regular (la odd as tinde spre un bluray si slim – ma omoara cu zile la bani :d).

    ca_consum as adauga in plus conectivitate wifi (dongle usb b/g/n la ~70 ron) si cel mult as conecta 1 hdd ext (existent) + 1 dvdrw extern (existent). ce zici, ar ‘papa’ prea mult?

    ce solutie ai adoptat pentru remote control?
    ma gandeam pt mine la un KB chicony KGR-0609 (wireless, include touchpad – sunt obisnuit de la laptop – ~130 ron). full functions, dar …estetic aiurea. vei merge cumva pe vre-o varianta de pc remote, sau kit KB/mouse? ce ai recomanda?

    Reply
    • February 8, 2010 at 1:16 pm
      Permalink

      Un hdd de 3.5 inchi consuma mai mult decat unul de 2.5 si, la fel, o unitate optica mai mare. S-ar putea sa suprasoliciti sursa de 150W. Sa ajunga la limita. Nu am pus nici eu momentan un wi-fi pe al meu, dar o sa incerc. Pana nu incerci, nu ai de unde sa stii daca tine sau nu. 🙂
      Personal as cauta o carcasa si mai mica. M-as lipsi de unitatea optica, pentru ca oricum nu prea o folosesc. 😀
      CFI-ul ala il stiu si eu, dar mi se pare maaaaaaaaaareeeeeeeeeeee. 😀

      Pentru remote, ca si tine, vreau sa testez in prima faza o tastatura cu touchpad incorporat wireless. Eventual una mica. Sa vad de unde fac rost. Mi se pare o solutie mult mai misto decat doar cu telecomanda. Am vazut una misto la Logitech (tastatura), cam scumpa intr-adevar.
      Momentan lucrez de pe un Kit Wireless, tot Logitech, dar care nu are o raza de actiune foarte mare, asa ca, ma cam chinui.

      Reply
      • February 8, 2010 at 1:27 pm
        Permalink

        http://www.mini-itx.com/store/?c=54 🙂
        e infima, dar nu e in RO 🙂 (inca).

        daca ma gandesc mai bine, ai dreptate: m-as putea lipsi de odd incorporat (mai bine iau jucarie standalone dedicata…
        da-mi placea asa de mult un Blu-Ray Reader LG CH08-LS10… sau un adaptor pentru extern care sa aiba alimentare proprie. 🙂

        Reply
        • February 8, 2010 at 2:10 pm
          Permalink

          jucaria stand-alone nu este un pc complet….eu de aia vreau un htpc…
          daca ma apuca cheful sa caut ceva pe net in timp ce ma uit la un film si nu vreau sa ma deplasez de la fata locului..

          Reply
        • February 8, 2010 at 2:12 pm
          Permalink

          le stiu pe cele de pe mini-itx.com. Chiar ma gandeam sa le fac o comanda si sa vad daca le aduc si in RO.

          Reply
          • February 8, 2010 at 8:16 pm
            Permalink

            …caz in care, daca livreaza in RO, o sa vinzi carcasa veche? 🙂
            cred ca stiu un doritor sa o cumpere la SH :p

          • February 8, 2010 at 8:17 pm
            Permalink

            :)) o vrea si la juma de pret cumparatorul…

          • February 8, 2010 at 8:39 pm
            Permalink

            :)) nu chiar… dar n-ar strica!
            Serios acum,… doar pierd placerea de a arunca o gramada de plastice si cartoane… :))
            ma gandeam la un alt procent, dar daca insisti… :))
            actually, ma gandeam la cat de greu ziceai ca ai gasit-o (clasica problema: apare ‘in stoc’ pe site, dar nu e pe stoc) si ca n-ar strica o varianta de backup

            ps: am vazut si video-ul: felicitari, misca bine! dar… nu ajuta cumva si ssd-ul? 😛

          • February 8, 2010 at 8:42 pm
            Permalink

            se poate sa ajute si ssd-ul..
            o sa vedem cand o sa pun si un hdd pe 2.5 inchi…
            soon.. 😀

          • February 8, 2010 at 8:43 pm
            Permalink

            La itdirect.ro o aveau pe stoc. Ei sunt importatorii Antec pe Romania.

          • February 11, 2010 at 4:10 pm
            Permalink

            De ce ASUS si nu AsRock A330ION?
            Am tot cautat si eu cateva articole versus si nu stiu care ar fi mai buna si de ce.
            As inclina pt Asrock desi memoria e mai scumpa… parca are mai multe facilitati…

          • February 11, 2010 at 4:48 pm
            Permalink

            am eu o afinitate mai catre Asus..am impresia ca ar fi mai bune..
            Asrock am privit-o intotdeauna ca o marca ieftina si nu extraordinar de buna..
            Oricum, am de gand sa testez si o astfel de placa..dar si una de la Zotac…

          • February 11, 2010 at 8:14 pm
            Permalink

            … pe care comparatie/testare sper ca o vedem si p-aci, nu? 😛

  • February 11, 2010 at 6:30 pm
    Permalink

    Avantaje Asus:
    1 x PCI
    10 x usb (in loc de 8)
    1 x esata
    brand cunoscut

    Avantaje AsRock:
    ddr3 @1066/800 [in loc de ddr2@800/667
    1 x slot grafic
    4 sata II (in loc de 3 la asus)
    1 x dvi (redundant, cand ai hdmi la ambele)
    pret cu ~50 ron mai mic

    [http://www.evomag.ro/compara.php?cate=2&cid=108&IdProdus1=47096&IdProdus2=43592]
    [sorry de publicitate: sunt primii care au ambele placi si au posibilitate de comparatie peste care am dat]

    depinde de fiecare ce doreste.
    mai degraba pare versatil asus: 1 pci (de exemplu, pt wireless pci) si mai multe usb (pentru diverse maruntisuri pe care poti avea nevoie sa le legi la el), si 1 esata.

    slot grafic: inutil, placa video e decenta. daca vrei jocuri (aka placa video mai buna) nu cred ca mini-itx e solutia optima :).
    4 sata: daca mergi pe mini-itx, nu te ajuta. unde bagi 3 hdd+1odd sau 2 hdd+2odd? ce sursa iei? ce carcasa? una desktop? vorbim de miniatural aici 🙂
    parerea mea: 1 hdd de 500gb e suficient. 1 odd eventual extern (folosesc laptop, cu unitate externa ca sistem de baza – deci, am deja) e suficient: vrei player dvd/bluray, ia jucaria de sine statatoare: e mai ieftina.

    memoria: pentru un sistem de playback multimedia cu decodare video hardware, cred ca …. e irelevanta (=indeferenta, insesizabila) diferenta dintre ele. insist, pentru un htpc – nu pentru o configuratie desktop.

    1 buc adaptor hdmi-dvi = 40 ron. cat diferenta de pret dintre ele. e element pasiv, deci… oridecare ai, tot un drac.

    pentru mine, e mai ok asus: am ‘brand’, am conectica mai buna (1xpci, 10xusb, 1xesata), diferenta de pret si performante e (teoretic, dupa mine) minima.

    uneori, numele conteaza. d-aia asus are garantie 36 luni, iar asrock – doar 24. (la evo, cel putin – dar garantiile sunt cam la fel peste tot)…

    Reply
      • February 11, 2010 at 8:13 pm
        Permalink

        np, a fost placerea mea. dealtfel, am analizat si eu optiunea. 😀 inclusiv sistemele branduite assrock 330 (v. HT ma atragea) dar imi place prea mult ideea de a mai ‘surubari’:
        de cand am trecut pe laptop am reverii prea dese despre cum ramaneam intotdeauna cu suruburi extra cand lucram in desktop :))

        offtopic:
        de ce dracu’ a aparut tocmai acolo cocotsat postu’ cu comparatia? am dat clic pe reply la postu’ lu’ catalinux…

        damn… era o vorba candva: daca vrei ca acelasi sistem, la aceeasi suita de comenzi, sa dea o multitudine de variante, …. GO WINDOWS! (era pe vremea lu’ win 3.11 for workgroups)… ce vremuri, taica, ce vremuri! :))

        Reply
        • February 11, 2010 at 10:11 pm
          Permalink

          daaa.. primul meu 586 avea win 3.11 for workgroups… nici nu stiam ce e aia retea pe vremea aia..faceam transfer prin cablu serial:d.. sau lpt? hmm..am uitat 😀

          Reply
          • February 11, 2010 at 10:17 pm
            Permalink

            …era parca un fel de coaxial ceva mai smecher… daca ma caut prin lada de suveniruri IT (a.k.a. vechituri) cred ca inca mai am conectori si ‘t’-uri din zilele de glorie ale …. dos-ului

            [aviz ‘pustilor’: dos era sistem de operare… primul SO… chestia din care a ramas in Win ‘command prompt’-ul…]

            apropo.. primul ‘meu’ de acasa a fost 486…. da’ inainte faceam programare pe HC90, cip-uri si alte minuni… primul Win l-am vazut cu boot pe retea, pe un 286 :-))

            hehe… tot ai talent scriitoricesc…. nu te inspira un ‘remember when…’? 😛

          • February 12, 2010 at 8:29 am
            Permalink

            mie imi placea cel mai tare cand instalam office-ul de pe treizeci si ceva de dischete..
            iar windows-ul parca avea 6..
            mama mama daca se strica vreuna 😀
            cred ca..daca le caut le gasesc pe undeva, tot prin dulapul cu vechituri 😀

            Mai tin minte cat de invidios eram pe un prieten care avea deja windows 95..mi se parea cel mai misto lucru de pe Pamant..

            poate vreodata..o sa facem si un remember 😀

          • February 12, 2010 at 9:08 am
            Permalink

            Revenind ontopic: cum ai rezolvat necesitatea imperioasa de a avea un FDD pe HTPC? :))

          • February 23, 2010 at 6:53 pm
            Permalink

            Ai idee daca merge sa alimentezi placa cu o sursa de doar 20 Pini?

    • February 12, 2010 at 10:54 am
      Permalink

      :O)) pentru ce ai avea nevoie? :O))
      pentru cazuri extreme exista unele pe USB…

      Reply
      • February 12, 2010 at 11:09 am
        Permalink

        dooh… fdd este imperios necesar pentru htpc…. daca vrei sa pui un mkv de pe discheta?

        pe usb nu gasesti dischete de 5.25’…
        :))

        Reply
  • Pingback: HDX-ul BD1 la treaba «

  • Pingback: Logitech: Tastatura fara fir pentru HTPC «

  • Pingback: HP Mini 311 – “Ionizatul” «

  • Pingback: » PC compact cu AMD Fusion de la Marketonline