5 ani si 2 (Doua) schimbari!

Nici nu stiu cand au trecut astia 5 ani de cand m-am apucat de blogging. Am inceput dintr-o curiozitate, din plictiseala chiar, parca a fost ieri… Acum a devenit hobby-ul meu principal si pot spune ca nu regret deloc de tot timpul dedicat…
Pana acum a fost o experienta extraordinara, am invatat o multime de lucruri noi, am cunoscut o multime de oameni interesanti si placuti, cu unii chiar am legat prietenii, am trait o multime de experiente frumoase. Desi practic nu prea mai am timp liber, nu regret, in continuare fac totul din placere si sper sa nu-mi pierd niciodata entuziasmul, desi oboseala se mai citeste din cand in cand in randurile scrise sau… nescrise.
Dupa cum ati vazut deja, am schimbat in sfarsit tema blogului cu una un pic mai pretentioasa si mai actuala. Mai este putin de lucru la ea dar sper sa va placa si va rog sa-mi semnalizati orice problema. De fapt, va rog sa ne semnalizati. Pentru ca de acum incolo suntem doi parteneri pe acest site/blog, de aici si cifra 2 afisata in logo.

Sunt extrem de mandru ca am reusit sa-l conving pe Bogdan Bele sa-mi fie partener si sa scrie din nou in limba romana despre gadget-uri, tehnologie si nu numai, stiut fiind ca era activ mai mult pe site-urile de limba engleza dupa ce a plecat de la Connect. Pe Bogdan l-am cunoscut la prima mea deplasare internationala, amandoi fiind prezenti la un eveniment Samsung desfasurat la Londra acum 5ani.
(Prima poza este de la Londra, facuta in timp ce vizitam stadionul lui Chelsea, iar cea de-a doua de la Barcelona, unde am participat impreuna la MWC.)
A fost simpatie reciproca de la prima vedere, am pastrat legatura ulterior de la distanta, el fiind oradean convins, care nu s-ar muta Doamne’ fereste in Bucuresti. Am comunicat destul de des prin intermediul internetului, ne-am mai vazut tot pe la evenimente internationale, chiar, niciodata in tara…
Nici nu mai stiu cum l-am convins, imi aduc aminte doar cand i-am propus. Momentan colaborarea noastra s-a concretizat in schimbarea temei. Speram sa nu va dezamagim si sa facem acest blog si mai interesant decat a fost pana acum.
Inainte de a-i ceda cuvantul, vreau sa le multumesc pentru sprijinul acordat lui Ionut de la e-tutorial.ro, pentru ca ne-a lasat sa ne jucam si sa testam noua tema pe server-ul lui, lui Leo Haldan, fara de care acest blog nu era live acum, dar si lui Calin Lazău, pentru frumosul logo.
Sa-l ascultam acum pe domnul Bele.
“A sosit momentul sa dezvaluim ceea ce pana acum cateva ore a fost secret.
Iata-ma revenit „pe baricade”, in calitate de al doilea Bogdan al unui proiect la care eu si colegul, (care se intampla sa imi fie si vechi prieten), Bogdan Petre, tinem foarte mult.
Multi dintre voi ma cunosc deja din lunga perioada petrecuta la revistele connect (si, inainte de aceasta, MyComputer) unde am trecut prin toate etapele posibile – redactor, redactor-sef adjunct si redactor-sef. Fac presa de IT in Romania de aproape un deceniu, in ultimii ani colaborand si cu site-uri din strainatate.
Imi plac la nebunie toate obiectele cu display, butoane si sistem de operare, precum si toate povestile care se tes in jurul lor. Pe langa asta insa, sunt un mare pasionat de muzica (in special rock, fara a ma limita insa la acest gen muzical), literatura, precum si de fotbal.
Ne-am propus sa ducem mai departe impreuna conceptul pe care (de acum) colegul meu a mers in cei cinci ani de existenta ai site-ului (impliniti acum cateva zile). Totul este momentan in stadiu BBeta – un beta cu doi Bogdani, deci s-ar putea ca unele lucruri sa nu mearga perfect. Vom face insa tot ce tine de noi ca acestea sa nu fie prea multe.
Tocmai de aceea, Imidoresc.ro2 nu isi propune sa fie un soc de proportii pentru cititorii obisnuiti ai acestui blog (decat poate din punct de vedere vizual). Gadgeturile vor ramane, la fel cum au fost si pana acum, tema de baza, lor alaturandu-li-se pasiunile noastre comune – muzica, filmele si orice altceva ne va veni in minte la momentul respectiv – precum si impresii si imagini din calatoriile pe care le intreprindem.
Ce o sa iasa de aici, doar viitorul ne va spune (si, bineinteles, comentariile voastre, precum si mesajele pe care mi le puteti trimite la bogdan.bele@imidoresc.ro).
Tineti-va, deci, bine pentru ca lucrurile vor deveni interesante!”

Super! Multa bafta 🙂
Multumim frumos, Dane! Sa fie!
Multumim frumos Dane! Sa fie!
sa fie intr-un ceas bun! BB ftw! 🙂
Multumim!
Multumim!
Mult succes amandurora!!!
Multumim! Sa fie!
Bravo!! Succes!! 😀
Multumim!
Bogdane, felicitari! E valabil pentru oricare dintre voi doriti! 🙂
Sa fie intr-un ceas bbun!
Multumim frumos!
Felicitari pentru noua formula si ce tema faina ti-ai tras:P. Succes si la cat mai multi unici!:)
Multumim frumos Sorine!
Unde-s doi, puterea creste. Sa va fie cu succes! 🙂
Multumim frumos! Asa sa fie!
Multumim!
Alta viata! 🙂 Articole multe, vizitatori multi, realizari multe, si ce “multe” mai vreti voi sa se adune aici 🙂
Multumim frumos Ionut! La fel iti dorim si tie…