IDC – Top 5 producători de smartphone-uri în 2020

Conform celor de la IDC, așa arată topul producătorilor de smartphone-uri pe anul 2020. Samsung în continuare number one, urmată de Apple, Huawei, Xiaomi și Vivo.

Vendor2020 Shipment Volumes2020 Market Share2019 Shipment Volumes2019 Market ShareYear-Over-Year Change
Samsung266.720.6%295.821.6%-9.8%
Apple206.115.9%191.013.9%7.9%
Huawei189.014.6%240.617.5%-21.5%
Xiaomi147.811.4%125.69.2%17.6%
vivo111.78.6%110.18.0%1.5%
Others371.028.7%409.529.8%-9.4%
Total1,292.2100.0%1,372.6100.0%-5.9%
Source: IDC Quarterly Mobile Phone Tracker, January 27, 2021

După cum se observă din tabel, în 2020 au fost livrate din fabrici nu mai puțin de 1 miliard și 292 de milioane de smartphone-uri, blocajul economic datorat pandemiei generând o scădere a pieții cu numai 6%.

Samsung pe minus cu 10% iar Huawei este în cădere drastică, cu aproape 22%, normal, datorită în principal restricțiilor din SUA, care și-au făcut efectul într-o bună măsură și la nivel mondial. Pentru că sunt foarte puțini utilizatori ce preferă să cumpere un smartphone fără servicii Google native, oricât de bun ar fi la capitolul foto, oricât ar încerca să trâmbițeze cei plătiți să o facă prin diverse campanii de marketing.

Căderea Huawei este și mai drastică dacă privim rezultatele din trimestrul 4 al anului 2020.

Company2020Q4 Shipment Volumes2020Q4 Market Share2019Q4 Shipment Volumes2019Q4 Market ShareYear-Over-Year Change
Apple90.123.4%73.819.9%22.2%
Samsung73.919.1%69.518.8%6.2%
Xiaomi43.311.2%32.88.9%32.0%
OPPO33.88.8%30.68.3%10.7%
Huawei32.38.4%56.215.2%-42.4%
Others112.429.1%107.128.9%5.0%
Total385.9100.0%369.9100.0%4.3%

42% cădere în livrări în trimestrul 4, parcă am un deja-vu cu Nokia (și Symbian)…

Încă ceva interesant în acest al doilea tabel – Apple devansează Samsung pentru prima dată după mult timp în care compania coreeană s-a aflat în vârful ierarhiei.

Lanțurile de producție și logistică ale Apple au funcționat impecabil în trimestrul 4 al anului 2020, compania americană ocupând un meritat loc 1 în top cu aproape 90 de milioane de unități manufacturate și livrate, ceea ce înseamnă că seria iPhone 12 se bucură de un real succes. Cei de la IDC chiar afirmă că Apple a reușit să livreze cele mai multe unități într-un trimestru de până acum, cota de piață fiind la 23.4%, o creștere de 22.2% de la an la an.

Xiaomi a profitat și a urcat pe locul 3 în trimestrul 4, după ce a livrat nu mai puțin de 43 de milioane de unități, care au generat cea mai mare creștere de la an la an printre producătorii din Top 5, 32%.

Cred că 2021 va aduce ceva surprize în topul producătorilor de smartphone-uri. Rămâne de văzut.

Bogdan Petre

Acest blog infiintat in 2008 este si va ramane pasiunea mea principala. Sunt interesat de gadget-uri de orice fel, de la smartphone-uri, tablete, laptopuri si pana la sisteme audio sau camere foto. In plus, incerc pe cat imi permite timpul sa invat noi lucruri despre arta fotografica. De asemenea, voi incerca pe cat posibil sa relatez despre locurile frumoase pe care le intalnesc in calatoriile mele din vacante.

Leave a Reply

Your email address will not be published.