LG UltraGear 45GX990A – Plat sau curbat? Cum ar fi ambele în același monitor?
Doar câteva zile ne mai despart până se dă oficial startul celui mai mare târg de electronice al începutului de an, CES 2025. Așa că este normal ca producătorii și integratorii să anunțe încă de pe acum gadget-urile care ne vor face deliciul în lunile ce vor urma.
Iar unul dintre cele mai interesante monitoare ce vor fi prezentate în premieră la Las Vegas este cu siguranță acest LG UltraGear 45GX990A, un modelul flexibil ce se poate transforma de la ecran plat până la unul curbat cu rază 900R în doar câteva secunde. Ceea ce este chiar mișto.

Cu siguranță o matrice OLED, capabilă să afișeze o paletă coloristică vibrantă, totul cu o diagonală de 45 de inchi, format 21:9 și o rezoluție de 5120×2150 pixeli.
Se pare că vine și cu o versiune actualizată a funcției LG Dual-Mode, cea care permite comutarea între două combinații de rezoluție/frecvență de reîmprospătare, pentru a-l alege pe cel potrivit jocului sau activității desfășurate. Nu este nimic sigur dar cel anterior putea comuta între 4K la 240Hz și 1080p la 480Hz.
Sunt curios când va fi disponibil comercial și la ce preț, cu siguranță că nu va fi un monitor ieftin.