Livrările de PC-uri în 2024 într-o ușoară creștere față de 2023, conform IDC

Conform celor de la IDC, livrările de PC-uri în al patrulea trimestru din 2024 au crescut cu 1,8% față de anul precedent, volumele globale ajungând la 68,9 milioane de livrări, potrivit rezultatelor preliminare. Pentru întregul an 2024, vânzătorii de PC-uri au livrat 262,7 milioane de PC-uri, în creștere cu 1% față de 2023.

Top 5 Companies, Worldwide Traditional PC Shipments, Market Share, and Year-Over-Year Growth, Q4 2024 (Preliminary results, shipments are in millions of units)
Company4Q24 Shipments4Q24 Market Share4Q23 Shipments4Q23 Market Share4Q24/4Q23 Growth
1. Lenovo16.924.5%16.123.8%4.8%
2. HP Inc13.719.9%14.020.6%-1.7%
3. Dell Technologies9.914.4%9.914.6%-0.2%
4. Apple7.010.1%5.98.8%17.3%
5. ASUS4.76.9%4.26.3%11.7%
Others16.724.2%17.525.9%-4.8%
Total68.9100.0%67.7100.0%1.8%
Source: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, January 9, 2024

După cum se observă, topul celor mai importanți integratori în trimestrul 4 al lui 2024 este dominat de Lenovo, cu o cotă de piață de aproape 25%, urmați de HP (aprox. 20%), Dell (14.4%), Apple (10%) și ASUS (aprox. 7%). Apple și ASUS având cele mai mari creșteri de la an la an, de 17%, respectiv 11.7%.

Top 5 Companies, Worldwide Traditional PC Shipments, Market Share, and Year-Over-Year Growth, 2024 vs. 2023 (Preliminary results, shipments are in millions of units)
Company2024 Shipments2024 Market Share2023 Shipments2023 Market Share2024/2023 Growth
1. Lenovo61.823.5%59.122.7%4.7%
2. HP Inc.53.020.2%52.920.3%0.1%
3. Dell Technologies39.114.9%40.015.4%-2.2%
4. Apple22.98.7%21.98.4%4.5%
5. Asus17.96.8%16.86.5%6.4%
Others68.025.9%69.526.7%-2.1%
Total262.7100.0%260.2100.0%1.0%
Source: IDC Quarterly Personal Computing Device Tracker, January 9, 2024

Privit pe întreg anul 2024, raportat la 2023, clasamentul celor mai importanți integratori rămâne neschimbat, cu ASUS având cea mai importantă creștere de la an la an, de 6.4%.

Bogdan Petre

Acest blog infiintat in 2008 este si va ramane pasiunea mea principala. Sunt interesat de gadget-uri de orice fel, de la smartphone-uri, tablete, laptopuri si pana la sisteme audio sau camere foto. In plus, incerc pe cat imi permite timpul sa invat noi lucruri despre arta fotografica. De asemenea, voi incerca pe cat posibil sa relatez despre locurile frumoase pe care le intalnesc in calatoriile mele din vacante.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *